Hópárduc (Uncia uncia)
- Animal Book Zrt.
- Dec 23, 2018
- 1 min read

Angol Snow Leopard
Előfordulás Közép-Ázsia hegyvidéki területei
Testtömeg 23-45 kg
Testhossz 1,2-1,5 m
Tápláléka kisebb-nagyobb gerincesek
Szaporodás 100 napos vemhesség után 2-3 utód
Természetvédelmi státusz
IUCN Vörös Lista veszélyeztetett (EN) Washingtoni Egyezmény CITES I. Magyarországon nem védett
Szerepel az EAZA Európai Veszélyeztetett Fajok Programjában (EEP)
A hópárduc a legmagasabban élő nagymacskaféle, Ázsia hegyvidéki területein, 1800-5500 méteres magasságban él. A téli időszakban alacsonyabbra, 900 méteres magasságra vándorolnak követve kedvelt zsákmányaikat. A sűrű erdővel borított területeket, és a megművelt földeket általában kerüli. Könnyen felismerhető hosszú, különleges mintázatú farkáról, melyet a meredek lejtőkön való egyensúlyozásra használ, illetve alvás közben ezzel védi orrát és száját a hidegtől. A hópárduc napnyugta után indul vadászni, főleg vadjuhokat, szarvasféléket és vadkecskéket zsákmányol.
A hópárducok magányos állatok, egyedül a párzási időszakban állnak össze, ami januártól március közepéig tart. Az anyaállat kerek 100 napos vemhesség után hozza világra 2-3 kicsinyét, melyeket a tehéntejnél ötször zsírosabb tejével táplál. A kölykök körülbelül 3 hónapos korukban kezdik el követni anyjukat annak érdekében, hogy megtanulják az alapvető túlélési készségeket, úgy mint a vadászat, és egy éves korukig teljesen az anyjuktól függenek. Egy hópárduc átlagosan 10-12 évig él, de fogságban akár a 20 éves kort is elérheti.
A hópárduc a tigris mellett földünk legritkább macskaféléje. Természetes élőhelyén száma drasztikusan lecsökkent. Az orvvadászok különleges mintázatú bundája, valamint a csontjainak tulajdonított gyógyhatás miatt vadásszák le őket, melyeket a piacon jó pénzért tudnak eladni. A kecskepásztorok pedig gyakran nyájuk védelmében ölik meg őket. Ma természetes körülmények között már csak körülbelül 3500-7000 hópárduc egyed található.
Comments